Summer internship, Laboratory for Internet Computing (LINC), Computer Science Department, June-Aug. 2012

Position: Κωδικοποιήση υφιστάμενων αλγορίθμων δρομολόγησης για Δίκτυα Οχημάτων στον προσομοιωτή Network Simulator 3 (ns-3) / Implementation of existing routing protocols for Vehicular Ad Hoc Network in Network Simulator 3 (ns-3)

Vacancies: 1 φοιτητής / 1 student

Basis: Full-time

Period: 1 June - 10 August 2012

Salary: Based on skills

Required skills:

• Αφορά τριτοετείς ή τελειόφοιτους φοιτητές Πληροφορικής του Παν/μιου Κύπρου
  • Βασικές έννοιες ασύρματων δικτύων επικοινωνίας / Basic concepts of wireless communication networks
  • Αντικειμενοστρεφής Προγραμματισμός / Object-Oriented Programming
    • C++
    • Java
  • Linux
  • Scripting Languages (optional): Bash, Perl, Python, Perl
  • Εμπειρία με πλατφόρμες προσομείωσης δικτύων / Network simulation platform experience (optional)
  • ns-3 , ns-2

Internship Description:

• Βιβλιογραφική ανασκόπηση υφιστάμενων αλγορίθμων δρομολόγησης για Δίκτυα Οχημάτων / Literature review of existing routing protocols for Vehicular Ad Hoc Networks.
  • Εγκατάσταση και εξοικείωση με τον προσομειωτή Network Simulator 3 / Installation and familiarization with Network Simulator 3 (ns-3).
  • Κατανόηση και εξοικείωση με υφιστάμενες υλοποιήσεις αλγορίθμων  / Understand and familiarize with existing algorithm implementations.
  • Κωδικοποιήση αλγορίθμων δρομολόγησης για Δίκτυα Οχημάτων / Implement routing protocols for Vehicular Ad Hoc Networks in ns-3.
  • Τεκμηρίωση κωδικοποίησης / Code documentation.
  • Δοκιμασία και αξιολόγηση αλγορίθμων κάτω απο διαφορετικά σενάρια προσομοίωσης / Testing and Evaluation of implemented algorithms under various simulation scenarios.

Deliverables:

• Πηγαίος κώδικας / Source code of implemented routing protocols
  • Τεκμηρίωση πηγαίου κώδικα / Source code documentation
  • Αποτελέσματα προσομοιώσεων / Simulation Results

Contact:

• Μάριος Δ. Δικαιάκος / Marios D. Dikaiakos – Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Γεώργιος Πάλλης / George Pallis – Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Nικόλας Λουλλούδης / Νicholas Loulloudes – Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Application Guidelines:

Αιτήσεις πρέπει να υποβληθούν με e-mail στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και να συμπεριλαμβάνουν επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος, σύντομο βιογραφικό και αναλυτική βαθμολογία.