5η Ημερίδα Πληροφορικής για Μαθητές Λυκείων και Τεχνικών Σχολών

Το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου (www.cs.ucy.ac.cy) ανακοινώνει την επιτυχή πραγματοποίηση της 5η Ημερίδας Πληροφορικής για μαθητές Λυκείων και Τεχνικών Σχολών, η οποία έλαβε χώρα στο Πανεπιστήμιο Κύπρου το Σάββατο 15 Μαρτίου 2014. Την ημερίδα παρακολούθησαν γύρω στους 90 μαθητές και συνοδοί καθηγητές. Οι μαθητές προέρχονταν από Λύκεια (Δημόσια και Ιδιωτικά) και Τεχνικές Σχολές από όλες σχεδόν τις επαρχίες της Κύπρου.

20140315 l (50)

Στην ημερίδα συμμετείχαν ποικιλοτρόπως, είτε δίνοντας διάλεξη (κ. Μάριος Δικαιάκος, Καθηγητής και Πρόεδρος Τμήματος Πληροφορικής και κα. Γεωργία Καπιτσάκη, Λέκτορας), είτε διευθετώντας επίδειξη-demo (κ. Βάσος Βασιλείου, Επίκουρος Καθηγητής, κ. Γιώργος Χρυσάνθου, Αναπληρωτής Καθηγητής, κ. Γιώργος Πάλλης, Λέκτορας, κ. Δημήτρης Ζεϊναλιπούρ, Αναπληρωτής Καθηγητής, κ. Μάριος Δικαιάκος, Καθηγητής και Πρόεδρος Τμήματος Πληροφορικής και πολλοί προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές), είτε βοηθώντας την οργανωτική επιτροπή κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης (κ. Πύρρος Μπράτσκας, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό).

20140315 l (60)

Ο κ. Μιχάλης Τουρτούρης απο το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού και ο κ. Γιάγκος Κτωρίδης απο το τον Κυπριακό Σύνδεσμο Πληροφορικής έδωσαν ομιλίες κατα την δίαρκεια της ημερίδας.

20140315 l (100)

Επίσης, κατά τη διάρκεια της ημερίδας, πολλοί προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές έκαναν επιδείξεις, παρουσίασαν εργασίες, και βοήθησαν ως εθελοντές την οργανωτική επιτροπή.

20140315 p (31)

20140315 p (116)