Η Πληροφορική του Πανεπιστημίου Κύπρου πρώτη σε πρώτες προτιμήσεις υποψηφίων ανάμεσα σε όλους τους κλάδους θετικών και εφαρμοσμένων επιστημών και μηχανικής, Παγκύπριες 2017

pliroforiki1  Το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου αποτελεί το δημοφιλέστερο τμήμα ανάμεσα σε όλους τους κλάδους Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών και Μηχανικής Παγκύπρια. Με βάση τις αιτήσεις των υποψηφίων για συμμετοχή στις Παγκύπριες Εξετάσεις 2017, σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού (http://enimerosi.moec.gov.cy/archeia/1/ypp5779a), συνολικά 729 υποψήφιοι έχουν συμπεριλάβει το Τμήμα Πληροφορικής στις προτιμήσεις τους (από τους οποίους οι 252 ως πρώτη επιλογή), ενώ το μάθημα της Πληροφορικής στις Παγκύπριες Εξετάσεις θα το παρακαθήσουν συνολικά 878 υποψήφιοι.

Τα παραπάνω στοιχεία αποδεικνύουν αφενός την ιδιαίτερα υψηλή ποιότητα της παρεχόμενης γνώσης από το Τμήμα Πληροφορικής και αφετέρου την αυξημένη σπουδαιότητα και εφαρμοσιμότητα της Επιστήμης της Πληροφορικής σε διάφορους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας. Το διαρκώς εξελισσόμενο πρόγραμμα σπουδών, η αναλογία φοιτητών-διδασκόντων, η γόνιμη σχέση διδασκαλίας και έρευνας, και η σύνδεση με την αγορά εργασίας Πληροφορικής, χαρακτηρίζουν το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου. Συγκεκριμένα, τόσο το Προπτυχιακό όσο και το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών έχουν σχεδιαστεί, ώστε να ανταποκρίνονται στις σύγχρονες εξελίξεις της Πληροφορικής και να προσφέρουν στους φοιτητές ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών, το οποίο καλύπτει εξίσου τις θεωρητικές θεμελιώσεις, τις τεχνολογικές γνώσεις και τις πειραματικές μεθοδολογίες της Πληροφορικής. Οι ικανότητες και το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης των αποφοίτων του Τμήματος Πληροφορικής αναγνωρίζονται από την τοπική αγορά εργασίας αλλά και διεθνώς, καθώς οι απόφοιτοι του Τμήματος σημειώνουν αξιέπαινες επιδόσεις, είτε εργοδοτούμενοι στην εγχώρια βιομηχανία αμέσως μετά την αποφοίτησή τους, είτε ακολουθώντας μεταπτυχιακές σπουδές σε κορυφαία Πανεπιστήμια της Ευρώπης και της Αμερικής.

Το όραμα του Τμήματος είναι να αποτελεί πρότυπο καινοτόμου, ανθρωποκεντρικού, ακαδημαϊκού Τμήματος στο διεθνή επιστημονικό χώρο που υπηρετεί και σημείο αναφοράς στη γεωγραφική περιφέρεια που ανήκει ως προς την αριστεία και τις πρακτικές που εφαρμόζει. Ταυτόχρονα, το Τμήμα αποδίδει ιδιαίτερη σημασία στη σύνδεση και συνεχή επικοινωνία με την εγχώρια βιομηχανία, δημιουργώντας πολυ-επίπεδη συνεργασία με τον επιχειρηματικό/βιομηχανικό κόσμο και άλλους κοινωνικούς εταίρους, όπως επίσης και στην προώθηση δράσεων για την προσέλκυση περισσότερων γυναικών στην Πληροφορική.

Το Τμήμα Πληροφορικής εύχεται καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε όλους τους υποψήφιους που θα παρακαθήσουν στις Παγκύπριες Εξετάσεις 2017.