29 Σεπτεμβρίου 2018, ICPC Cyprus 2018, Τμήμα Πληροφορικής, Πανεπιστήμιο Κύπρου

icpc cyprus 2018Το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2018 διεξήχθη με επιτυχία ο διαγωνισμός ICPC Cyprus 2018 του Οργανισμού ACM (Association for Computing Machinery) που διοργάνωσαν το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου και το UCLan Cyprus, σε συντονισμό με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Ο διαγωνισμός έλαβε χώρα στο Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Ο ACM ICPC (International Collegiate Programming Contest) είναι ένας ετήσιος διαγωνισμός προγραμματισμού, στον οποίο λαμβάνουν μέρος ομάδες από όλα τα Πανεπιστήμια της Κύπρου οι οποίες διαγωνίζονται σε προγραμματιστικά προβλήματα σε διάφορες γλώσσες προγραμματισμού (Java, C++, Python).

Ο διαγωνισμός πραγματοποιείται στην Κύπρο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά με την υποστήριξη του Οργανισμού ACM. Χορηγοί της εκδήλωσης ήταν ο Κυπριακός Σύνδεσμος Πληροφορικής, ο Ψηφιακός Πρωταθλητής, η εταιρία XM, η εταιρία GCC και η Cablenet.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 8 ομάδες φοιτητών από το πανεπιστήμιο Κύπρου, το UCLan Cyprus και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιου Κύπρου. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα που αποτελείται από τους Κωνσταντίνο Διομήδους, Μάριο Ευτυχίου και Χρίστο Μακρίδη. Δεύτερη αναδείχθηκε η ομάδα που αποτελείται από τους Ραφαήλ Λοΐζου, Αδάμο Ττοφαρή και Ανδρόνικο Χαραλάμπους. Οι δύο ομάδες αποτελούνται από προπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Πληροφορικής.

Οι ομάδες θα εκπροσωπήσουν την Κύπρο στους Ευρωπαϊκούς αγώνες που θα λάβουν χώρα στο Βουκουρέστι, και αν έχουν καλή απόδοση και  στους διεθνείς αγώνες προγραμματισμού.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους συμμετέχοντες στο διαγωνισμό και ελπίζουμε να σας δούμε και του χρόνου. Ευχαριστούμε ακόμα θερμά τους προπονητές των ομάδων και τους κριτές του διαγωνισμού, Παναγιώτη Χαραλάμπους και Κωνσταντίνο Κώστα.

Εκ μέρους της οργανωτικης επιτροπής,

Γεωργία Καπιτσάκη, Ιωσηφίνα Αντωνίου

σας ενημερώνουμε πως με επιτυχία διεξήχθη ο διαγωνισμός ICPC Cyprus 2018 του Οργανισμού ACM (Association for Computing Machinery) που διοργάνωσαν το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου και το UCLan Cyprus, σε συντονισμό με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Ο διαγωνισμός έλαβε χώρα στο Πανεπιστήμιο Κύπρου το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου.

Εκ μέρους της οργανωτικης επιτροπής,
Γεωργία Καπιτσάκη, Ιωσηφίνα Αντωνίου